5 Adımda Evinizi Organize Edin

247

Evinizin her odasında sürekli ihtiyacınız olmayan eşyaların dağınıklık yarattığını düşünüyorsanız, haklısınız. İşinize yarasalar da sürekli ortalıkta gezen küçük eşyalar birikerek evinizin tamamını dağınık hale getirir. Bir süre sonra neyin nerede olduğunu bulamamaya ve hangi eşyanın işinize yaradığını bile anlayamamaya başlarsınız. Sık sık etrafı toplasanız da o dağınıklık hızlıca birikir ve eski haline gelir. İşte bu problemden kurtulmak için her hafta evinizin farklı bir alanına odaklanıp o alanı elden geçirerek dağınıklığı azaltabilirsiniz. 5 Adımda Evinizi Organize Edin.

Bu süreçteki temel göreviniz eşyaların işe yarayıp yaramadığına karar vermek. İkinci adım ise işe yarayan eşyalara birer yer belirleyip yaramayanlarla ne yapacağınıza karar vermek.

Gardrop

Gardrobunuzu tamamen boşaltın. İçinde ne olduğunu tam olarak bilseniz bile en az yılda bir kere gardrobunuzu boşaltıp yeniden yerleştirmek, kıyafetleriniz ve diğer eşyaların ne derece yararlı olduğunu düşünmek gerekir. Gardrobunuzu tekrar yerleştirirken eşyalarınızı üçe ayırın. Kullanmaya devam edecekleriniz, elden geçmesi gerekenler ve elden çıkarılacaklar. Kullanmaya devam edeceğiniz eşyaları saklamak için kutu, askı gibi ihtiyacınız olabilecek malzemeleri edinin. Mevsimden dolayı giyemediğiniz kıyafetleri mümkün olduğunca katlayıp kutularda saklayın. Asmak zorunda olduklarınızı ise mümkünde birkaç kıyafeti aynı askıya asarak saklayın ki günlük kullandığınız kıyafetlerinize yer açılsın. Elden geçecekler bölümünü bir kenara ayırın ve kısa süre içerisinde elden geçtiklerinden emin olun. Terziye gitmeleri gerekiyorsa götürün, yıkanması gerekiyorsa yıkayın. Elden çıkarılacakları da kendi içlerinde gruplayabilirsiniz. Atılacakları vakit geçirmeden atın. Hala kullanılabilir durumda olanları bağışlayabilir ya da ikinci el dükkanlarında satabilirsiniz.

5 Adımda Evinizi Organize Edin - Gardrop 5 Adımda Evinizi Organize Edin 5 Adımda Evinizi Organize Edin o1
5 Adımda Evinizi Organize Edin – Gardrop

Banyo

Dolapları boşaltın. Boş olan her şeyi atın. Eski veya artık kullanılamayacak durumda olan tüm kozmetik ve temizlik malzemelerini atın. Eskimiş lifleri, havluları, bezleri ayırın ve atın. Takı ve tokalarınızı elden geçirin. Kırılan veya artık kullanmadıklarınızı atın. Geri kalanları saklamak için çekmecelerinizi organize edin.

5 Adımda Evinizi Organize Edin - Banyo 5 Adımda Evinizi Organize Edin 5 Adımda Evinizi Organize Edin o2
5 Adımda Evinizi Organize Edin – Banyo

Yatak Odası

Tüm dolap ve çekmecelerinizi boşaltın. Küçük eşyaları organize etmek için küçük kutular edinin. Çekmecelerinizin içlerini mümkün olduğunca separatörlerle bölerek kullanın. Her eşyanın farklı bir yeri olacak şekilde organize edin. Şallarınızı bir elbise askısına asabilir, makyaj malzemesi ya da takılarınızı organize etmek için çekmece içlerine çatal/kaşık organizerleri yerleştirebilir ya da duvara askı asıp bunu kullanabilirsiniz. Yatağınızın altında baza yoksa eşyalarınızı kutularla organize edip bu kutuları kullanarak yatağınızın altındaki boş alanı değerlendirebilirsiniz. Aynı şekilde bazanızın içini de kutularla organize edebilirsiniz.

5 Adımda Evinizi Organize Edin - Yatak Odası 5 Adımda Evinizi Organize Edin 5 Adımda Evinizi Organize Edin o3
5 Adımda Evinizi Organize Edin – Yatak Odası

Mutfak

Çekmece ve dolapları boşaltın. Kırılmış, çatlamış, eskimiş tüm mutfak malzemelerinizi atın. Geçtiğimiz 6 ay içerisinde hiç kullanmadığınız tüm mutfak alet ve eşyalarını atın ya da bağışlayın. Gereken yerlerde çekmece içleri için separatörler, dolap içleri için kutular kullanın. Tezgaınızın üzerinde duran her eşya için bir yer bulmaya çalışın. Eğer çekmece ve dolaplarınız bunun için yeterli değilse bunları yine tezgahın üzerinde fakat kutuların, kavanozların içinde muhafaza edin. Kuru gıdalarınız için kavanozlar satın alın ve bunları kullanın.

5 Adımda Evinizi Organize Edin - Mutfak 5 Adımda Evinizi Organize Edin 5 Adımda Evinizi Organize Edin o4
5 Adımda Evinizi Organize Edin – Mutfak

Çalışma Alanı

Çalışma masasının üzerindeki tüm kağıtları ayırın. Lazım olmayanların hepsini atın. Saklamanız gereken kağıtlar için bir dosyalama sistemi geliştirin. İçerisinde birkaç bölmesi olan dosyaları, ayakkabı kutularını, daha büyük dosyaların içine yerleştirdiğiniz şeffaf dosyaları kullanarak her çeşit kağıt için farklı bir alan belirleyin. Sürekli göz önünde durması gereken kağıtlar için bir mantar pano edinin. Sürekli kullanmadığınız kurtasiye malzemelerini çekmece veya dolaplarda tutmaya çalışın. Masa üzerinde durması gerekenler için mutlaka kalemlik ya da minik kavanozlar kullanın.

5 Adımda Evinizi Organize Edin - Çalışma Alanı 5 Adımda Evinizi Organize Edin 5 Adımda Evinizi Organize Edin o5
5 Adımda Evinizi Organize Edin – Çalışma Alanı

5 Adımda Evinizi Organize Edin yazımız www.passionforsavings.com’un 8 Weeks to a More Organized Home adlı yazısından uyarlanmıştır.

DMCA.com Protection Status 5 Adımda Evinizi Organize Edin 5 Adımda Evinizi Organize Edin dmca protected sml 120n

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here