Bebeğiniz Kolik Mi?

33

Doktoralı bir annenin kaleminden…

“Ben hayatımda kolik kelimesini hiç duymamıştım ta ki bebeğim 2 haftalık olana kadar. Bebeğim bir gün öğleden sonra sanki bir tarafı koparılıyormuşcasına öyle bir ağlama krizine girdi ki…Neye uğradığımızı şaşırdık hem annem hem ben. Ne yaptıysak kar etmedi aşağı yukarı iki saat boyunca. İşte o gün kolik kelimesi ile tanıştım ben. Kolik diğer adıyla ‘infantil kolik’ yeni doğan bebeklerde görülen gaz sancısı demekmiş aslında. Genellikle 3 haftalıkken başlayan ve yeni doğan dönemi bitene kadar yani bebeğiniz 3 aylık olana kadar devam edecek olan hem bebek hem de ebeveynler için çileli bir süreç… Hala dün gibi hatırlıyorum çocuk doktorumuza feryat figan bu durumu anlatıp çözüm bulmak için çırpındığım o günleri. Ama işin ilginç yanı ben ne kadar çırpınıyorsam doktorumuz da o kadar sakin kalıyordu. Onlar için o kadar normal bir durumdu bu, ve ne yalan söyleyeyim ben bunu yadırgamıştım.

Öğrendim ki eğer bebeğiniz yeni doğansa, 3 haftalıkken aşağı yukarı ağlama krizlerine girmeye başladıysa (özellikle akşam saatlerinde), ağlarken de bacaklarını karnına doğru çekiyorsa büyük ihtimal “kolik”tir ve genel olarak gaz sancısı durumunda tavsiye edilen önerilerin dışında yapacak bir şey yoktur…

Günler geçiyor ama biz bu kolik denen sorundan kurtulamıyorduk. Başka çocuk doktorlarına sordum, bebeği olan başka annelere danıştım. Ama tavsiye edilenler hep benzer bir kısır döngü içerisindeydi:

  • Karına elma yağı ile masaj yapmak,
  • ılık havlularla karnı sarmak,
  • Farklı markalarda gaz damlaları ( Sab Simplex, Nurse Harvey, Metsil ve dahası)
  • Kimisi rezene gibi bitkisel çayları tavsiye ediyordu (Milupa’nın bebekler için özel hazırlanmış olanları var) kimisi ise bunun için henüz erken olduğu görüşündeydi.

Çocuk doktorlarından biri sizde gazı kesersek bebekte de gaz şikayeti kalmaz, gaz yapan yiyeceklerden kaçının  dedi, bir başkası ise abartmadan her şeyi yiyebilirsiniz dedi.

Kısaca artık anlamaya başlamıştım, tek bir doğru yoktu konu sağlık da olsa.

Sonuçta herkes tecrübesi ışığında duruma farklı açılardan bakıyordu. Ve birkaç hafta sonra bir arkadaşımızla telefonda konuşurken ben gaz sancısından çektiklerimizi anlatıyordum, o da bir tarif önerdi. Ve bu tarif resmen hayatımız kurtardı diyebilirim. O nedenle bu tarifi paylaşmak istedim ki benim durumumdaki başka ailelere de yardımcı olabilir belki. Ama önceden altını çizerek tekrar belirtmek istiyorum ki bu tarifi kullanmak benim kişisel kararımdı (bir çocuk doktoru bu karışımı kullanmamızda sakınca görmemişti ama bir başkası ise kesinlikle karşı çıkmıştı.). Başka bünyelerde işe yarar ya da zararı yok diyemem. Eğer kullanacaksanız bu tarifi hiçbir sorumluluk altına da girmek istemem. Lütfen öncesinde iyi düşünün, doktorunuza danışın ve ona göre kendiniz karar verin.

kolik Bebeğiniz Kolik Mi? Bebeğiniz Kolik Mi? kolik

Şimdi tarifi paylaşıyorum:

  • Çörek otu yağı,
  • Elma yağı ve
  • Badem yağı 

Hepsini birebir ölçüde karıştırıyorsunuz, örneğin 1 kaşık çörek otu yağı, bir kaşık elma yağı ve bir kaşık badem yağı. Bu karışımdan bir damla bebeğinize veriyorsunuz. Sıklığını ve miktarını bebeğinizdeki etkisini görerek deneye yanıla öğrenebilirsiniz. Ben ilk başta sancı olduğunda bir damla ile başlamış ve mucizevi etkini görmüştüm, daha sonra emmeden önce bir damla verdim günde 2-3 defa ve bu sefer kolik sancısı hiç yaşamaz oldum. Bebeğim 2 aylık olduğunda da yine sancılı olduğunda 2-3 bazen 3-4 damla verdiğimde oldu. Bunun yanı sıra başka önlemler de aldık tabi ki.

Mesela ben kendi tecrübelerimden yola çıkarak diyebilirim ki ” Yediğiniz yiyecekler eğer gaz yapan türden ise anne sütü yoluyla bu durum bebeğinize de geçiyor.” O nedenle gaz yapan yiyecekleri kesmiştim, süt içmek de dahil. Ayrıca rezene gibi bitkisel çayları bebeğime direk vermedim, kendim içtim ve bebeğime sütün yoluyla geçmesini tercih ettim etkisinin. Her emzirme seansından sonra gazını mutlaka çıkardık bebeğimin (bazen bu durum çok uzun sürse de pes etmedik).

images (9) Bebeğiniz Kolik Mi? Bebeğiniz Kolik Mi? images 9

Ayrıca bazı egzersizler de yaptırdık bebeğimize:

  • En etkilisi bacaklarını bisiklet çeviriyormuşcasına çevirmek
  • Dizlerden kıvırarak karına doğru hafifçe itip serbest bırakmak ve bu hareket tekrarlamak.

İnsan çok daha hassas oluyor söz konusu bebeği olunca ama sanırım annelikte öğrendiğim en önemli şeylerden biri bebeğiniz için en doğrusunu ancak siz bilirsiniz.”

 

Yeni doktoralı editörümüzden daha öğreneceğimiz çok şey var. 🙂

KadınGibiKadın ailesi olarak tüm annelerine ve bebeklerine sağlık dolu günler diliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here