Bebeğinize Spor Yaptırın

23

Birkaç aylık bebek için jimnastikten söz etmek bir bakıma saçma ya da anlamsız görünse de ‘jimnastik ‘ kelimesi, burada ne spor çalışması ne de sporcu yetiştirmekten bahsetmiyoruz. Burada önemli olan bebeğin hareketlerine kıvraklık sağlayan ve üzerindeki giysilerin, çamaşırların kısıtlamaları olmadan dilediği gibi hareket etmesine olmak veren birtakım alıştırmalardır.

Bu tür sporun belirli saatleri ve yeri yoktur. Bebeğinizin alışkanlıklarını en iyi bilen siz olduğunuza göre, buna da ancak en iyi siz karar verebilirsiniz. Ayrıca bu hareketler sırasında mümkünse ve mevsim el veriyorsa, odanın iyice havalandırılmış olmasına özen göstermelisiniz.

1425301852639 Bebeğinize Spor Yaptırın Bebeğinize Spor Yaptırın 1425301852639

Bebeğinize her ne kadar alıştırmaları öğrenmesi için birisinin ona yardım etmesi gerekse de belirli hareketleri yapmakta hiçbir zaman zorlanmamalıdır; çünkü bu takdirde eklemlerine zarar verebilirsiniz. Ayrıca bu alıştırmaları yaparken bebeğinizi yormaktan kaçınmalı, bebeğinizde can sıkıntısı ve yorgunluk sezer sezmez de hemen kesmelisiniz.

Yararları

Bebeğinize yaptıracağınız temel birkaç hareket, bebeğinizin bağırsak etkinliğini dolaylı yoldan etkileyecek ve bu da sindirim sistemi üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. Bağırsakların düzenli çalışması da sindirim süresinin de kısalmasında rol oynar. Bu beden hareketleri, yalnız bebeğinizin hareketlerini geliştirmekle kalmaz ayrıca uyku saati geldiğinde uykuya geçişini kolaylaştırdığı gibi daha verimli bir uyku uyumasına da yardımcı olacaktır.

bebek_jimnastik_mkle Bebeğinize Spor Yaptırın Bebeğinize Spor Yaptırın bebek jimnastik mkle

 

Kolay ve Eğlenceli Alıştırmalar

* Bebeğinizi, üzerinde havlu ya da sünger serili sert ve düz bir yüzeye sırtüstü yatırdıktan sonra bacaklarını yavaşça karnına doğru katlayınız ve bırakınız. Aynı hareketi birkaç kere tekrar ettikten sonra bırakınız kendi kendine yeniden yatay duruma gelsin.

* Sırt kaslarının güçlenmesi için uygulanacak en iyi alıştırmalardan birisi de yeniden sırt üstü yatarken, bebeğinizin ellerinden tutarak yavaş yavaş oturur duruma getirip tekrar yavaşça yatırmaktır.

* Diğer bir önerimiz ise bebeğinizi yüzüstü yatırdığınız takdirde başını kaldırmaya çalışacaktır bu hareket boyun ve sırt kaslarının gelişimi için çok etkili olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here