Bebek Köpeğinizi Sosyalleştirin

95

Köpeğinizin bebekken öğreneceği her şey hayatının geri kalanında sizinle beraber olacaktır. Köpeklerin sosyalleşme alışkanlıklarının edinme yaşları genelde 6-14 hafta arası. Bu süreçte bebek köpeğiniz çok hızlı gelişmekte olduğu için çok hızlı öğrenecek ve yeni alışkanlıkları çok hızlı edinecektir. Bu sebeple bu haftalarda bebek köpeğinizin neleri benimsediğine dikkat edin. Henüz aşıları bitmemiş olabileceğinden onu diğer köpeklerle bir araya getirmek zor olabilir. İşte bu aşamada köpeğinizin doğru sosyal alışkanlıkları geliştirebilmesi için işinize yarayabilecek birkaç ipucu.

Köpeğinizin Evinizi Ve Varsa Bahçenizi Keşfetmesine İzin Verin

Bebeğinizi eve getirdiğiniz ilk andan itibaren keşfetmesine izin verin. Bu süreci hızlandırmaya çalışmayın. Bırakın istediği zamanda istediği hızda keşfetsin. Çeşitli malzemeler arasındaki farkları koklayarak öğrensin. Farklı ortamlarla eviniz arasındaki farkı anlaması ve yeni bir ortama girdiğinde nasıl keşfedeceğini öğrenmesi için bu aşama çok önemli.

Bebek Köpeğinizi Sosyalleştirin Bebek Köpeğinizi Sosyalleştirin p4 1

Köpeğinizin Güvenini Kazanın

Köpeğinizi eve getirdiğiniz ilk zamanlarda onunla fazlaca zaman geçirmeye özen gösterin. Oynayın, beraber uyuyun ve birbirinizle bağ kurmanıza yardımcı olcak diğer aktivitelere zaman ayırın. Bu onun size güvenmesini sağlayacak.

Ailenizi Ve Arkadaşlarınızı Da Sürece Katın

Eğer köpeğinizi dışarıya çıkaramıyorsanız, onları eve getirin. Köpeğinizi bir ande pek çok insanla muhattap etmektense yavaş yavaş çeşitli yaş ve özelliklerde insanları tanıması çok önemli. Çevrenizdeki insanları yeni köpeğinizi görmek ve onunla oynamak için evinize davet edin. Bebek köpeğiniz farklı insanlarla vakit geçirdikçe sosyal becerileri güçlenecektir. Her iyi deneyimden sonra onu severek ya da mama ile ödüllendirebilirsiniz.

Bebek Köpeğinizi Sosyalleştirin Bebek Köpeğinizi Sosyalleştirin p5

Köpekleriniz İçin Randevulaşın

Çevrenizde köpeği olan tanıdıklarınız varsa ve köpeğin aşılarının tam olduğundan eminseniz köpek oyun buluşmaları düzenleyin. Bu aşamada köpekler arasındaki ebat ve yaş farklarına dikkat edin. Bebek köpeğiniz henüz kendinden çok büyük köpeklere nasıl yaklaşacağını bilmiyor. Önce kendi boyutuna uygun köpeklerle tanıştırın sonra çeşitliliğe yer verin. Köpeğinizin oyun arkadaşlarının davranışlarının da güvenilir olmasına dikkat edin.

Bebek Köpeğinizi Sosyalleştirin Bebek Köpeğinizi Sosyalleştirin p6

Mahallenizde Gezintiye Çıkın

Bunu veterineriniz dışarı çıkmanızı onayladıktan sonra yapabilirsiniz. Köpeğinizi dış dünyaya alıştırmak için önce evinizin çevresinden başlayın. Çevresinde sürekli göreceği sokaklara ve insanlara alışsın. Her pozitif deneyimi ödüllendirmek için ödül mamalarını yanınızda taşımayı unutmayın.

Farklı Durumları Deneyimleyin

Bu süreçte bebek köpeğinizin yeni insanlara, yerlere ve durumlara alışması çok önemli. Onu gözlüklü, şapkalı insanlarla tanıştırın. Uzun, kısa insanları, yetişkinleri ve bebekleri tanımasını sağlayın. İlk etapta kotrollü gerçekleştirmeniz gereken bu deneyimler sayesinde ileriki yaşantınızda birbirinize güveniniz artacaktır. Bu deneyimlerden bir başkası ise arabanız. Onu önce kısa mesafeli araba yolculuklarına alıştırın. Markete giderken araba kullanıyorsanız birkaç dakikalık mesafelerle başlayabilirsiniz. Gittiğiniz market, kafe benzeri yerler köpek kabul ediyorsa bebek köpeğinizle buraları da deneyimleyin. Etmiyorsa uygun fiziksel şartları sağlayıp ona arabada beklemesi gerektiğini ve geri döneceğinizi öğretin.

www.prouddogmom.com’un 7 Ways To Socialize Your New Puppy adlı yazısından uyarlanmıştır.

DMCA.com Protection Status Bebek Köpeğinizi Sosyalleştirin Bebek Köpeğinizi Sosyalleştirin dmca protected sml 120n

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here