Kapsül Gardrop: Gardrobunuzu Sadeleştirin

183

Kapsül Gardrop Nedir?
Kapsül gardrop
, mevsime göre değişen, sendiğiniz, kullanışlı, az miktarda kıyafetin oluşturduğu bütüne verilen havalı bir isimdir.

Neden Kapsül Gardrobum Olmalı?

Gardrobunuzu bu ufak miktarda kıyafet bütününe indirgediğinizde, giyinmek inanılmaz kolay hale geliyor. Örneğin her sabah gardrobun karşısında harcadığınız 10 dakikalık ‘Bugün ne giysem?’ seansını 10 saniyeye indirmeniz mümkün. Ayrıca kıyafetlere daha az para ve zaman harcayarak yapmanız gereken diğer işlere daha fazla alan bırakmış oluyorsunuz.

Gardrobunuz kıyafetle dolup taşsa da giyinme aşamasına geldiğinizde neyi neyle giyeceğinize karar vermek için harcadığınız zaman ve enerji sizi yoruyor mu?

Bir sürü kıyafetiniz olmasına rağmen hala giyecek bir şeyiniz olmadığına mı inanıyorsunuz?

Gardrobunuzu karıştırdığınızda hala üzerinde etiketleriyle duran, ne zaman aldığınızı bile hatırlamadığınız kıyafetlerle mi karşılaşıyorsunuz?

Hem çoğunlukla güzel görünmek hem de buna tonlarca para, emek ve zaman harcamamak mı istiyorsunuz?

O zaman Kapsül Gardrop fikri tam size göre.

Kapsül Gardrobumu Nasıl Oluşturmalıyım?

Kapsül Gardrop: Gardrobunuzu Sadeleştirin kapsül gardrop Kapsül Gardrop: Gardrobunuzu Sadeleştirin kapsul minimal gardrop 1 custom
Kapsül Gardrop: Gardrobunuzu Sadeleştirin
 1. Adım Azaltın

Gardrobunuzu temizleyip kıyafetlerinizi elemeyeli baya olmuştur değil mi? Eğer bir yıldan fazla olduysa ilk göreviniz bu. Giyeceğiniz ve giymeyeceğiniz, atılacak ve verilecek kıyafetlerinizi ayırın. Gardrobunuzun tamamen giyeceğiniz kıyafetlerden oluştuğuna emin olduğunuzda kendinizi bir kurabiyeyle ödüllendirin J (Eğer kıyafetlerinizin büyük bölümünden hemen ayrılmak size ürkütücü geliyorsa onları hemen elden çıkartmayın. Sadece bir yere kaldırın. )

Kapsül Gardrop: Gardrobunuzu Sadeleştirin kapsül gardrop Kapsül Gardrop: Gardrobunuzu Sadeleştirin kapsul gardirop kombin esya dolap moda minimal yasam
Kapsül Gardrop: Gardrobunuzu Sadeleştirin
 1. Adım: Temelleri Belirleyin

Şimdi günlük yaşantınızda kullanmadığınız, yaşam tarzınıza göre katıldığınız çeşitli aktivitelerde kesinlikle ihtiyacınız olacak kıyafetleri belirleyin. Bunları sonraki aşamalarda kategorilere ayıracaksınız ve bu gardrobunuzun temelini oluşturacak. Örneğin bir yıl içerisinde giyeceğiniz tüm parçaların toplamı 50 adet olsun. Bunları; spor kıyafetleri, rahatlar, iç giyim, dış giyim ve aksesuarlar olarak 5 kategoride düşünebilirsiniz. Temelleriniz her gün giydiğiniz kıyafetlerden oluşacak olan kapsül gardrobunuzdan ayrıdır. Bu sebeple bunlara gardrobunuzda ayrı bir yer açmayı da ihmal etmeyin. Ayrıca temel kıyafetlerinizi yıl boyunca kullanacağınızı da unutmayın.

Kapsül Gardrop: Gardrobunuzu Sadeleştirin kapsül gardrop Kapsül Gardrop: Gardrobunuzu Sadeleştirin kaps l gardrop
Kapsül Gardrop: Gardrobunuzu Sadeleştirin
 1. Adım: Kapsül Gardrobunuzu Oluşturun

Bu adımda günlük kıyafetlerle ilgileneceğiz. Öncelikle birincil kıyafet kategorilerinizi belirleyin. Yaşam tarzınıza ve işinize göre her gün ihtiyacınız olacak kıyafetler bunlar. Örnek vermek gerekirse,

 • Spor (Her gün spor salonuna gidiyorsanız bu kategoriye ihtiyacınız olacaktır.) : Spor salonu, çocuklarla ilgili işler vs.
 • İş: Ofis, toplantılar vs.
 • Abiye: Formal etkinlikler, konserler, törenler vs.
 • Rahatlar: Evde film izlerken, yemek yaparken vs.
 • Günlük: Alışveriş yaparken, ev işlerini yaparken, evden çalışıyorsanız çalışırken vs.

Bunları kendi yaşam tarzınıza göre azaltabilir, çoğaltabilirsiniz. Ayrıca bazı kıyafetler aynı anda iki kategoride de değerlendirilebilir. Örneğin işe giderken üzerine bir ceketle giydiğiniz elbiseyi, uygun takılarla bir konsere ya da başka bir gece etkinliğine de giyiyor olabilirsiniz.

Bu kategorileri belirledikten sonra 9 üst, 5 pantolon ve 5 ayakkabı seçin. Hangi parçayı en fazla kategoride giyebildiğinize, parçanın ne kadar kullanışlı olduğuna ve bu parçayla ne kadar fazla kombin yapabildiğinize ve bugünkü bedeninze uyumuna göre seçim yapın. Unutmayın, seçtiğiniz her parça kullanışlı, şu andaki bedeninize uygun, giymekten keyif aldığınız parçalar olmalı. ‘Belki bir gün bunun içine sığarım’ kıyafetlerinizi hemen kaldırın. Bu seçimi yaparken kendinize şu soruyu sorun: Şu anda giyinmem gerekse bunu giyer miydim? Cevabınız hayırsa o kıyafet kapsül gardrobunuza ait değildir.

Tabii ki kapsül gardrobunuza ait olmayan her şeyi atmak zorunda değilsiniz. Bu kıyafetleri yalnızca her gün kapağını açtığınız gözden uzaklaştırabilirsiniz. Amacımız giyinirken düşünme süresini kısaltmak. Gözünüzün önünde ne kadar az eşya olursa o kadar rahat olacaksınız.

Üstlerinizi üçlü gruplar halinde düşünebilirsiniz. Örneğin üç gömlek, üç günlük bluz, üç gece/iş kombinlerine uyabilecek bluz. Yaşam tarzınıza göre bu ayrımı da yapmayı unutmayın. Kapsül gardrobunuza uydurmak için alışveriş yapmayın. Elinizdeki kıyafetleri azaltmaya çalışın.

Kapsül Gardrop: Gardrobunuzu Sadeleştirin kapsül gardrop Kapsül Gardrop: Gardrobunuzu Sadeleştirin g mlekler
Kapsül Gardrop: Gardrobunuzu Sadeleştirin
 1. Adım: Kontrol Edin

1-2 hafta boyunca oluşturduğunuz kapsül gardrobunuzu kullanın. İşinize yarayan ve yaramayan kısımlarını test edin ve kendi yaşam tarzınıza uygun değişiklikler yapın. Renk seçimlerinizi gözden geçirin ve eğer gerçekten ihtiyacınız olan bir kıyafet olduğundan eminseniz, belirlediğiniz bir liste ile alışverişe çıkıp eksikleri tamamlayın.

Şimdi de kıyafetlerle ilgilenmeyerek arttırdığınız zamanlarda ne yapacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz.

Kapsül Gardrop: Gardrobunuzu Sadeleştirin yazımız pinchofyum.com’dan Lindsay’in how to start a capsule wardrobe: a guide for beginners adlı yazısından uyarlanmıştır.

DMCA.com Protection Status kapsül gardrop Kapsül Gardrop: Gardrobunuzu Sadeleştirin dmca protected sml 120n

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here