Minimalizm: Basitleştir ve Sadeleştir

102

Minimalizm son zamanların yükselen dekorasyon trendleri arasında. Temel olarak daha sade ve temiz bir evi, daha sade bir hayatı amaçlıyor. Yatak odanızdaki, mutfağınızdaki, gardrobunuzdaki fazla eşyalardan kurtularak kendinize daha geniş alanlar açabilirsiniz. Aynı zamanda daha az eşya daha az dağınıklık ve daha kolay temizlik anlamına da geliyor. Minimalizm daha sade ortamlar yaratarak zihninizin de temizlenmesini amaçlıyor. Bu yeni akıma başlamak isteyenler için birkaç ipucu aşağıda.

 • Tek seferde tüm evinizi değiştirmek zor olabilir. Bu yüzden işe tek bir odadan başlayın. Bir odanızı bitirdikten sonra tek tek diğerlerine devam edin. Bir odayla uğraşırken aklınıza diğer odalara da uygulayabileceğiniz yaratıcı fikirler de gelecektir.
 • Mobilyalarla başlayın. Ne kadar az mobilya o kadar iyi! Odadan çıkarabileceğiniz, gerçekten kullanışlı ve ihtiyscınız olmayan mobilyaları çıkarın. Hiç kullanmasanız bile sırf güzel göründüğü için varlığını sürdüren mobilyalarınızdan kurtulun.
 • Sadece ihtiyacınız olan eşyalar yer kaplasın. Mobilyalardan sonra daha küçük eşyalara geçin. Odadaki her eşyaya tek tek bakıp gerçekten ihtiyacınız olup olmadığına karar verin. Odanızı tamamen pratikte kullandığınız eşyalara indirgedikten sonra güzel görüntü için birkaç şey daha ekleyebilirsiniz. Fakat bunlar için de kendinize bir parça sayısı belirleyin ve onu aşmayın.
 • Yerleri temizleyin. Mobilyalarınızı ve küçük eşyalarınızı eledikten sonra yerde duran her şeyi kaldırın. Kullanmıyorsanız bağışlayabilir ya da atabilirsiniz. eşyanın durumuna göre buna karar verin. eğer kullanabileceğiniz bir eşyaysa ona göz önünde olmayan bir yer bulun.
 • Tüm yüzeyleri temizleyin. Odadaki tüm yüzeyler de açık olmalı. Sadece bu bile sizi hem dağınıklığın pisliğinden hem de göz yorgunluğundan kurtaracak.
 • Duvarlarınızı temizleyin. Duvarlarınızda sadece birkaç parça çok sevdiğiniz ya da gerekli olan eşya kalsın. Göz yoran her şeyi kaldırın.
 • Eşyalarınızı depolayın. Gözünüzün önünde durmak zorunda olmayan her şeyi kaldırın. Bunları çekmece veya dolaplarınızda saklayabilirsiniz. Kitaplıklarınıza kitaptan başka hiçbir şey koymayın. Eşyaları çekmecelere ve dolaplara koymadan önce gerçekten kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Gereksizse bağışlayın ya da atın.
 • Pencerelerde gösterişten vaz geçin. Perdeleriniz sade ve göz yormayan renklerde olmalı. Basit pastel renkte perdeler ya da storlar bunun için ideal.
 • Açık renkler kullanın. Odanızda açık renkler temel olmalı. Klasik minimalist rengi beyazdır fakat göz yormayan herhangi bir rengi de seçebilirsiniz. Odanızın genelinde sade ve açık bir rengi tercih ettikten sonra ufak parçaları canlı renklerden seçerek biraz renk katabilirsiniz.
 • Gözden geçirin. Bunları uyguladıktan birkaç gün sonra odayı tekrar gözden geçirin. Hatta bir arkadaşınızdan odaya dışarıdan bir gözle bakmasını isteyebilirsiniz. Bu aşamada genelde daha çok kullanmadığınız eşya çıkacaktır.
 • Her şeyin bir yeri olsun. Minimalist bir evde her şeyin bir yeri olmalı. Kullandığınız her eşya için bir yer belirleyin ve kullandıktan sonra da yerine koymayı unutmayın. Odanızı tekrar gözden geçirdiğinizde eşyaların yerlerini de değiştirerek size en uygun dekorasyonu bulabilirsiniz.
 • Odanızda oturun ve başarınızı kutlayın. Bir odayı minimalist hale getirdiğinizde odanın ne kadar huzurlu ve dinlendirici olduğunu fark edeceksiniz. Bu muhteşem bir his!

 

reachfinancialindependence.com’dan Pauline Paquin’in 12 Easy Steps To A Minimalist Home adlı yazısından uyarlanmıştır.

DMCA.com Protection Status Minimalizm: Basitleştir ve Sadeleştir Minimalizm: Basitleştir ve Sadeleştir dmca protected sml 120n

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here