Saç Sağlığı için Beslenme

47

Sağlıklı saçlara sahip olmak için yapmanız gereken pek çok şey var. Saç sağlığı için beslenme de bunlardan biri. Saçlarınıza iyi gelen şampuan ve saç kremini seçip kullanmak, saç uçlarınızdaki kırıklar arttığında kestirmek, ısı veren saç şekillendirici aletlerin oluşturduğu hasarları tamir etmek bunlardan birkaçı. Bu dış etkenlere ek olarak yediğiniz besinlere dikkat ederek de saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. İşte sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlayacak birkaç besin.

Yulaf
Yulaf çinko, biyotin ve potasyum açısından zengindir. Bu temel minerallerin eksikliği saçlarınızın kolayca kırılmasına sebep olur. Bu sebeple yulaf tüketmek saçlarınızın daha geç kırılmasını sağlayacaktır.

Saç Sağlığı için Beslenme - Yulaf saç sağlığı için beslenme Saç Sağlığı için Beslenme y7
Saç Sağlığı için Beslenme – Yulaf

Kırmızı Et
Kandaki demir eksikliği çoğu zaman kansızlığa sebep olur. Demir eksikliği sebebiyle kansızlık yaşayan insanların saçları genellikle bu sebeple incelir. Kırmızı et saçınızı daha sağlıklı ve kalın hale getirecek demir ve proteinler açısından zengindir. Yalnız kırmızı eti öğün içerisinde dengeli tüketmelisiniz. Yalnızca kırmızı et içeren diyetler ciddi kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Saç Sağlığı için Beslenme - Kırmızı Et saç sağlığı için beslenme Saç Sağlığı için Beslenme y8
Saç Sağlığı için Beslenme – Kırmızı Et

Badem
Bu lezzetli yemiş, saçınızın sağlıklı, parlak ve yumuşak olmasını sağlayan magnezyum ve proteinler açısından zengindir. Ayrıca magnezyum stresi azaltan minerallerden biridir. Stresin de saç azalmasının önemli bir sebebi olduğu düşünüldüğünde badem dolaylı yoldan da yararlı bir yemiş haline gelir.

Saç Sağlığı için Beslenme - Badem saç sağlığı için beslenme Saç Sağlığı için Beslenme y9
Saç Sağlığı için Beslenme – Badem

Kabak Çekirdeği
Çinko, saç derisi kuruluğunu önleyen bir mineraldir. Saç derisi kuruduğunda kaşınır ve kepeklenir. Bu durum düzenli kabak çekirdeği tüketimiyle önlenebilir. Kabak çekirdeğini sade, salataların içerisinde ya da sandviçlerin içerisinde tüketebilirsiniz.

Saç Sağlığı için Beslenme - Kabak Çekirdeği saç sağlığı için beslenme Saç Sağlığı için Beslenme y10
Saç Sağlığı için Beslenme – Kabak Çekirdeği

Çilek
Bir kase çileğin içerisinde günlük C vitamini ihtiyacınızın fazlasını karşılayacak kadar vitamin bulunur. C vitamini saçlarınızın güçlü olmasını sağlayan ve kırılmasını önleyen proteinlerin sentezlenmesini sağlar.

Çilek saç sağlığı için beslenme Saç Sağlığı için Beslenme y11
Çilek

Saç Sağlığı için Beslenme yazımız theindianspot.com’un Foods to Eat for Healthy Skin, Hair and Nails adlı yazısından uyarlanmıştır.

DMCA.com Protection Status saç sağlığı için beslenme Saç Sağlığı için Beslenme dmca protected sml 120n

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here